Викендов во Асен се возат трките за ГН на Холандија во МОТО ГП. Хорхе Лоренцо од Хонда излета  на првиот слободен тренинг и сериозно се повреди, сега на  вториот тренинг во Мото 2 класата излетаа од патеката Наваро и Чантра што е нов инцидент викендов .