На трката во Формула 2, повторно се случи страотен инцидент помеѓу пилотите Мазепин и Мацушита кои се судрија. Инцидентот се случи на стартот од трката, а двајцата возачи беа пренесени во болница од каде што велат дека не се потешко повредени.

Винововник за овој судар е Мазепин кој удре во Маџушита во втората кривина на трката во Сочи. Претходно, на Белгиското ГП на патеката Спа при еден инцидент животот го загуби младиот пилот Антоан Убер.