Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен беше најдобар во денешните квалификации за утрешната трка на патеката „Интерлагос“ во Сао Паоло за Големата наградата на Бразил во Ф1 шампионатот.

Ферстапен беше подобар од Фетел и Хамилтон кои утре ќе стартуваат од второто и од третото место.


За пилотот на Ред Бул ова е втора пол позиција во кариерата.