Луис Хамилтон победи на драматичната трка на „дупнати гуми“ на Силверстоун, два болиди имаа идентични проблеми со левото предно тркало, гумите едноставно „експлодираа“.

Британецот на Мерцедес дојде до 87 победа во кариерата,за Хамилтон ова е седма победа на Силверстоун.

Последниот круг беше драматичен, Хамилтон со три гуми стигна до победа, откако левата предна гума „експлодира“.