Вториот возач на Ф1 тимот на Ферари, Шарл Леклер стигна до првата победа во кариерата откако денеска славеше во трката за големата награда на Беглија.

На пиедесталот се искачи и двоецот на Мерцедес, Луис Хамилтон и Валтери Ботас. Четврти беше Себастијан Фетел од Ферари.