Легендарниот рели возач Стефан Петерхансел по 14 пат во кариерата ја освои титулата во релито Дакар со освоеното трето место на последната етапа, дојде до нов триумф кај автомобилистите.

Во конкуренција на мотоциклисти победи Кевин Бенавидес од Хонда.

Во меѓувреме пристигна и непријатна вест откако, францускиот моторциклист Пјер Шерпен починал во болница во лил неколку дена по повредата со која се здоби во на седмата етапа.