Алекс Ринс од Шпанија на Сузуки победи во Мото ГП класата на трката за ГН на Британија, запиша победа пред сонародникот Марк Маркез на Хонда.

Трката за Британија ја одбележа  и нцидентот на стартот меѓу Довициозо и Квартараро, за среќа никој не е сериозно повреден иако моторот на Довиоциозо гореше.