Луис Хамилтон ја освои пол позицијата за ГН на  на Саудиска Арабија, Макс Верстапен со грешка во квалификациите испушти да тргне од најдобрата позиција зна претпоследната трка сезонава.

Макс Верстапен кој е прв во моментот  на две трки до крајот, во завршницата од квалификациите удри со неговиот болид во заштитниот ѕид.

Ова е моментот кога ја испушти пол позицијата и ќе тргне како трет на утрешната трка: