Изнеандување во Брно, Жоан Зарко беше најбрз во квалификациите  за третата трка сезонава, мотоциклистот на  на  Дукати стигна до  пол позиција, негова петта во кариерата.

Зарко до пол позицијата дојде со време  1.55.687, второпласиран е Фабио Квартараро ,победникот на претходни две трки во Херез.