Маверик Вињалес  на Јамаха ќе стартува од пол позиција на трката за ГН на Сан Марино во МОТО ГП класата која утре ќе се вози на патеката „Марко Симончели“.

Шпанецот до пол позицијата дојде со време  1:31.411 минути, втор ќе стартува Франко Морбидели, од треатат позиција ќе тргне  Фабио Квартараро.

Валентино Роси, ќе старртува  од четвртата позиција, трката за ГН на Сан Марино се вози утре со почеток од 13:00 часот.