Ентони Џошуа повторно е владетел во тешка категорија откако со едногласна одлука го победи Енди Руиз во Диријах – Саудиска Арабија.

Џошуа по штест месеци си ги врати во сопственост појасите на ИБФ, ВБО, ИБО и ВБА. Судиите мечот го бодуваа 118-110, 118-110 – 119-109.

За Џошуа ова е 23 победа во 24 меч во кариерата, додека Руиз го забележа вториот пораз во 35 професионална борба.