Иако има 40 години, Мани Пакјао не застанува, боксерот од Филипини стана највозрасниот суперпрвак во велтер откако му го нанесе првиот пораз на Американецот Кеита Турман во Лас Вегас и го освои ВБА насловот.

Пакјао победи со одлука на судиите, за него ова беше 71 борба, вкупно 62 победа во кариерата, има седум порази и два нерешени меча.

Филипинецот го легна на рингот Турман  уште во првата рунда со десен кроше.