Тошихико Кога, шампионот во џудо на Олимписките игри во Барселона во 1992 година, почина денеска во Кавасаки на 53 годишна возраст.

Јапонецот кој медалот го освои во категоријата до 71 килограм, јавуваат негови блиски пријатели, бил хоспитализиран минатата година поради рак, а потоа бил и опериран.

Кога требаше да учествува во токиската штафета за олимпискиот факел во родната Сага.