Македонскиот борач, Магомедгаџи Нуров го освои бронзениот медал на Светското првенство во Борење кое деновиве се одржува во Казахстан.

Со ова Нуров обезбеди „А“ олимписка норма за учество на ОИ во Токио 2020 година.

Во битката за бронзата нашиот најдобар борач го победи Казахстанецот Јергали Алишер со 8:5.