Локомотива го победи Динамо во дербито на Загреб со 1-0, голот з апобеда е постигнат пред крајот на средбата.

Динамо беше поразен со гол од пенал во 89 минута, Толиќ погоди за Локомотива за победа и три бода.

Аријан Адеми играше од првата до последната минута на дербито по кое, Динамо Загреб  остана на 68-те бода, Локомотива со новите 3 ја потврди четвратата позиција.