Некогашниот македонски репрезентативец Адис Јаховиќ потпиша договор за Јени Малатијаспор.

Овој тим следната сезона ќе настапува во Лигата на Европа, затоа што турскиот клуб обезбеди настап во второто рунда од оваа европско фудбалско натпреварување.

Јаховиќ доаѓа од Коњаспор, а со Малатијаспор потпиша двогодишен договор со опција за продолжување за уште една година.