Откако Нејмар најави дека следната година ќе игра со Меси а во меѓувреме медиумите во Франција тврдат дека напаѓачот на Барселона во јануари ќе пристигне во Парис, првиот човек на францускиот фудбалски првак Ал Келаифи одбил да потврди но и да демантира дека тоа ќе се случи.

Во изјава за медиумоте во Франција на новинароско прашање одговори: Не можам сега да зборувам за тоа.

Според медиумите во Шпанија, извесно е дека Меси ќе ја напушти Барселона во јануари а најголеми шанси за неговиот потпис има ПСЖ пред Манчестер Сити .