По победата на Наполи  над Ливерпул на контролниот натпревар во Единбург отвори можност за Карло Анчелоти јавно да проговори за најавениот трансфер на Киеран Тирни од Селтик

„Искрено, ние не сме заинтересиран за да го купиме. Тој е одличен млади игра но ние имаме двајца одлични леви бекови па можам само да му посакам среќа на Тирни.“ – изјави Анчелоти.

Следно што можеме да очекуваме од Наполи е зголемување на интензитетот во преговорите со Реал Мадрид за евентуалниот трансфер на Хамес Родригез.