Запрашан за коментар за лошиот почеток на сезоната на најголемиот ривал на Барселона, тренерот на Реал Мадрид вели дека не е среќен поради тоа и дека секогаш гледа само во својот тим.

Барселона оствари само две победи во првите пет кола од Примера, додека во Лигата на шампионите започна со убедлив пораз од Баерн 0: 3. Притисокот врз тренерот Роналд Куман расте од натпревар во натпревар.

Реал, пак, зеде голем налет. Започна во Лигата на шампионите со важна победа над Интер во Милано, а во Примера веќе има седум бода повеќе од Каталонците. Во последното коло Реал ја наполни мрежата на Мајорка (6: 1).

„Не сум среќен ако некој клуб работи лошо. Се фокусирам исклучиво на мојот тим. Ако работите не одат добро во тим, било да е тоа Барселона или некој друг, тоа не ме прави среќен “, рече Карло Анчелоти на прес -конференцијата пред денешниот натпревар со Виљареал во Мадрид.

Реал е без пораз на 24 натпревари во лигата.