Како што пишува Газета Дело Спорт, Андреа Пирло ќе заработува 1.8 милиони евра годишно во Јувентус, тоа е шест пати помала плата од Антонио Конте кој во интер има 12 милиони евра годишно.

Пирло има далеку помала плата и од Сари, поранешниот тренер на „старата дама“ заработуваше 7,5 милиони евра.

Интересно е тоа пто, Пирло ќе има 16 пати помала плата од Роналдо на годишно ниво, Португалецот заработува речиси 32 милиони евра.