Селекторот на Аргентина, Лионел Скалони за претстојните средби со Уругвај И бразил повика 23 играчи, шест од нив настапуваат во Италија.

На листата на Скалони од Италија се најдоа, Де Паул и Мусо од Удинезе, Пецела од Фиорентина, Домингез од Болоња, Лаутаро Мартинез од Интер и Пауло Дибала од Јувентус.

Секако на листата се наоѓаат и Меси, Агуеро, Отаменди…