Управата на Арсенал достави официјално барање за одложување на неделното дерби со Тотенхем во Премиер лигата поради Ковид-19.

Според „Скај Спорт“ „Топџиите“ бараат одложување но противникот не е согласен со ова, затоа што не верува дека кај Арсенал има голем број на заразени.

Денеска официјално беше одложен натпреварот меѓу Барнли и Лестер кој беше закажан за утре.