Херојот на Арсенал од финалето во ФА Купот, Пјер-Емерик Обамејанг добива нова понуда од „топџиите“, догвор на три години и неделна плата од 500.000 фунти.

Габонецот го одработува завршниот дел од догворот, во Арсенал се убедени дека 31. годшниот напаѓач ќе прифати нов договор и соработка во следните три години и зголемена плата.

Арсенал смета дека Пјер-Емерик Обамејанг, заслужил со настапите оваа сезона зголемување на платата, тој испорача се што требаше, на ред е да добие заслужена награда.