Арсенал и Барселона утре ќе одиграат пријателска средба  на „Ноу Камп“ , во рамки на оваа средба ќе започнат  и преговорите за преселба на Кутињо во Англија.

Англичаните најавуваат брзи преговири меѓу двете страни бидејќи Барселона сака да се ослободи од  репрезентативецот на Бразил кој не ги прикажа посакуваните игри кај каталонците.

Според најавите, две опции се во игра, конечен договор  или позајмица на Кутињо од една година кај Арсенал а потоа обврска на „топџиите“ да потпишат перманентен договор.