Роко Шимиќ ги поминува најубавите моменти во неговиот живот. Синот на легендарниот Даријо Шимиќ се истакнува, и во австриската лига играјќи за Лиферинг (од каде дојде како позајмен играч од РБ Салзбург) и во дресот на младата Хрватска репрезентација. Симиќ дебитираше за неа минатиот месец, постигнувајќи пет гола на четири натпревари.

Можноста за Шимиќ се отвори со повреда здобиена од Бенјамин Шешко, која ќе го оддалечи од терените околу три недели. Тој го заслужи тоа со одлични игри бидејќи постигна девет гола на 12 натпревари за клубот оваа сезона.

Роко Шимиќ оваа сезона одигра два натпревари во Лигата на шампионите за млади. Против Севилја одигра 90 минути без постигнат гол, а против Лил постигна два во победата од 3-1.

Англиските медиуми денеска пишуваат дека великаните на англискиот фудбал се заинтересирани за Симиќ. Мирор пишува дека Тотенхем и Арсенал го сакаат младиот напаѓач и дека Шимиќ неодоливо ги потсетува на Марио Манџукиќ со неговиот стил на игра и борбеност.

Цената, според истиот извор, е околу седум милиони евра плус бонуси.