Фудбалерите на лондонски Арсенал во 21 часот ќе се сретнат со Виљaреал на реваншот од полуфиналето во Лигата на Европа, каде ќе го „бркаат“ минусот од првиот натпревар (2: 1).

Се чини дека „топџиите“ можат да бидат среќни што примија само два гола на првиот натпревар, а еден што успеаја да го дадат им дава реална шанса да се најдат на последниот натпревар од сезоната.

Англискиот тим исто така ќе се обиде да одржи стопроцентен учинок во дуелите со „жолтата подморница“, бидејќи ги доби претходните два меча во Лигата на шампионите (2006 и 2009 година).

Додека гостите обезбедија пласман во Европа следната година со добри игри во домашната Ла Лига, овој дуел и евентуален влез во финалето е единствената надеж за Арсенал следната сезона да игра евро фудбал.

За тоа е свесен и Шпанецот на клупата на црвено-белите, Микаел Артета, кој најави офанзивен пристап од првата минута, против Унаи Емери, човекот кој го наследи на клупата на англискиот великан.

На вториот реванш, Рома има практично невозможна мисија да надополни 6:2 од првиот натпревар против Манчестер Јунајтед.