Арсенал нема намера да го продаде Пјер-Емерик Обамејанг доколку не ја постигне посакуваната цена на трансфер пазарот а таа нема да биде помала од 20 милиони фунти.

Французинот е на продажба но Арсенал нема да се откаже од него доколку не го продаде за најмалку 20 милиони фунти.

Пјер-Емерик Обамејанг има 30 години, во Арсенал е од 2018 година  и има договор со „топџиите“ уште една година, неделно заработува 180.000 фунти неделно но се сложи на намлување од 20.500 фунти поради финансиската криза.

Арсенал го купи од Борусија Дортмунд за 56 милиони фунти, по доаѓањето во 2018 година, Пјер-Емерик Обамејанг запиша 97 настапи и постигна 61 гол.