Управата на Арсенал во резговор со Артета одлучила дека нема да дозволо Обамејанг да го напушти клубот ова лето за сума помала од 50 милиони евра.

Напаѓачот има договорот со „Топџиите“ до јуни 2021 година, ако ова лето не биде продаден во тој случај, во Арсенал се подготвени да го загубат Обамејнаг следното лето без оштета но играчот нема да може порано да го напушти „Емирати“.

Островските медиуми и дел од оние во Италија тврдат дека Интер и Реал Мадрид се сериозно заинтересирани за ангажман на Обамејнаг, но размислуваат повеќе за размена со доплата околку за трансфер вреден 50 милиони евра.

Обамејанг засега не одговра на прозивката од навивачите да се изјасни, дали сака да остане и ако е така да го продолжи договорот или пак да си замине на клубот.