Шпански „Фудбал Еспана“ пренесува дека Микел Артета го остварил првиот контакт со Кутињо околу евентуалниот трнасфер на Бразилецот во Лондон ова лето.

Откако Баерн Минхен се откажа од опцијата да го откупи договорот на плејмејкерот, Челси се споменуваше како негова следна дестинација.

Арсенал е подготвен да го купи Кутињо но многу работите ќе се зависи од тоа дали Барселона ќе ја спушти цената која ја бара (120 милиони евра).

Покрај Арсенал, интерес за Кутињо има и од Њукасл и од Манчестер Јунајтед.