Повеќе од јасно е дека Месут Озил нема да игра во Арсенал следната сезона откако искуниот плејмејкер му потврдил на Артета дека веќе е во потрага по нов клуб.

Поради ова, менаџерот на Арсенал одлучил дека важно е што поскоро да се најде нов играч за позицијата на Озил.

Островските медиуми пишуваат дека младиот Оркан Кокчу од Феенорд е прв пик на Артета особено откако станало јасно дека играчот е достапен за 23 милиони евра.

Кокчу има 19 години а во минатата сезона во Холандија одигра 35 натпревари за Феенорд и постигна три гола и шест асистенции.