Предводникот на Арсенал, Микел Артета јавно побара ВАР технологијата се користи во текот на целата сезона во Лига Европа како што тоа е пример во Лигата на шампионите.

Артета беше испровоциран и проговори за ова откако му беше потништен гол на Нкетиах поради офсајд.

„Ако веќе ја имаме оваа технологија, веруваме дека тоа е најдобриот начин за исправање на грешките. Ајде штом е така да ја искористиме. Се буневме кај судиите затоа што на сите ни беше јасно дека не беше офсајд. ВАР тоа може да го промени.“ – изјави Артета.