Според пишувањето на The Sun, тренерот на Арсенал, Микел Артета, планира целосна реконструкција во екипата.

Според овој извор, Артета планира во летниот преоден рок ќе се раздели од главните ѕвезди: Месут Озил, Александер Лаказет и Пјер Емерик Обамејанг, а во неговите планови нема место и за Давид Луиз и Шкодран Мустафи.

Артета не е задоволен со ситуацијата во Арсенал и со местото на екипата на табелата и планира голема обнова. Но, претходно тој сака да го олесни платниот буџет.

Обамејанг го поврзуваат со Барселона, Озил е интересен за клубови од американската МЛС, а Лаказет е интересен за Атлетико