Навивачите на Арсенал останаа во неверување по изданието на нивите миленици во дербито со Ливепрул.

Шампионот на Англија славеше со 3:1 со пресврт а Алаксандер Лаказет потфрли кога тоа не смееше да го направи.

„Тој (Лаказет) ја имаше најдобрата шанса на натпреварот за да израмни на 2:2 и со тоа повторно да бидеме во игра. Одигра одлично и задоволен сум од него. Сакам да видам дека моите играчи се вознемирани по пораз. Ова е тешко гостување, тие се одличен тим а ние бевме во игра за трите бода речиси целиот натпревар.“ – изјави Арета.