Мартин Одегард важи за еден од најголемите таленти во Европа, Реал Мадрид го откупи за сума од  3 милиони евра  и постојано го дава на позајмици, следна дестинација е  Реал Сосиедад според тврдењето на „АС“.

Одегард има 20 години, минатат сезона настапуваше за Витесе како позајмен играч, постигна 11 голови на 37 натпревари, решил да се врати во Шпанија  во Реал но не „кралскиот“, во оној од Сосиедад.

Норвежанецот најверојатно тврди „АС“ ќе биде позајмен на две сезони,  сакал да игра во Шпанија , имал понуди од Леверкузен но не сакал да настапува во Бундеслигата.