Репрезентативецот на Египет, Махмуд Хасан попознат како Трезеге го комплетираше трансферот од Касимпаша во Астон Вила, но засега нема потврда за висината на трансфер ошетата и должината на договорот.

„Навистина сум возбуден што ќе работам со Трезеге. Тој е тим на играч кој на крилните позиции може му направи многу проблеми на противникот и да постигнува голови.“ – изјави тренерот на Астон Вила, Дин Смит.

Крилниот напаѓач во Европа се прослави со настапите во дресот на Андерлехт по што следуваше транфер во Турција.