Фудбалскиот клуб Баерн Минхен денес објави дека ќе се префрли на дигитални билети од еколошки причини, по укинувањето на ограничувањата за влез на стадионите поради пандемијата на коронарниот вирус.

„Одржливоста, зачувувањето на ресурсите и намалувањето на емисиите на јаглерод диоксид се главните проблеми во фудбалскиот клуб Баерн Минхен. „Одлучивме повеќе да не издаваме отпечатени билети за натпреварите на„ Алијанц Арена “, рече потпретседателот на Баерн, Јан-Кристијан Дресен.

Тој додаде дека 350.000 писма што традиционално се испраќаат по пошта, сега ќе бидат испратени по е-пошта.

Баерн е пред освојување на деветтата последователна титула во Бундеслигата, на три кола пред крајот има седум бода предност пред второпласираниот Лајпциг.