Барнли со 1:0 го победи Ливерпул на „Енфилд“, со овој пораз заврши неверојатната низа на тимот на Јирген Клоп од 68 меча без пораз на својот стадион.

Ливерпул беше на добар пат до симне Челси од тронот, клубот од Лондон е рекордер со 86 натпревари без пораз на „Стемфорд “.

Ливерпул од април 2017 година немаше пораз на својот стадион , но шокантниот резултат со Барнли ги запре на  18 меча до израмнување на рекордот на Челзи.