Барселона го избрка младиот играч од средниот ред Илаикс Морибу од нивниот прв тим затоа што одби да го продолжи договорот со каталонскиот клуб за некое време.

Ниту таму не беше добредојден, раководството на Б тимот не го сака, па клубот му соопшти дека нема да игра воопшто додека не се согласи да потпише нов договор.

Мориба денес нема да биде во составот за натпреварот Барселона Б против Ескале, но исто така и на натпреварите што следат се додека не се откаже или чека на крајот на договорот.

Каталонскиот весник Спорт тврди дека младиот играч за врска е желба на Манчестер Сити и Челзи, кои му нудат дури шест милиони евра по сезона. Барселона не е подготвена да му даде таков договор.

Според Шпанските медиуми, агентите на Мориби сметаат дека тој треба да заработи повеќе отколку што заработува, а се додава дека Лапорта нема намера да попушти во намерата да ги намали своите приходи.