Славниот клуб му даде ултиматум на францускиот фудбалер да одговори на понудата да го продолжи договорот до крајот на октомври. Тие веруваат дека доцнењето покажува непочитување на клубот што го чекаше, иако поради повреди помина повеќе од половина од сегашниот договор во болниците. Тој има договор со Барселона до крајот на сезоната.

Барселона бара од Дембеле да се согласи на нов договор доколку планира да остане во клубот. Доколку не се постигне договор, каталонскиот клуб би го продал во јануари. Доколку не се согласи да си замине, трибините го чекаат бидејќи нема да се натпреварува за натпревари. Барселона верува дека ова тешко ќе го погоди Дембеле бидејќи нема да може да се наметне на францускиот селектор Дидие Дешам да добие покана за Светското првенство во Катар.

“Дембеле ги уверува луѓето во клубот дека сака да остане, но лидерот на Барселона добива информации за неговите состаноци со претставниците на Манчестер Јунајтед и Јувентус. Барселона инвестираше многу пари во него и не сака да губи трпение и време со него “, тврди Спорт.

Дембеле, вториот најскап играч во историјата на Барселона, која му плати 135 милиони евра на Борусија Дортмунд пред четири години, оваа сезона не настапи поради повреди. Тој досега одигра 118 натпревари за Барселона и постигна 30 голови.