Барселона загуби од Хетафе на гости, единствениот  гол е дело на Мата, кој во 56. минута погоди од пенал.

За Барселона ова е  прв пораз сезонава и прв под раководство на Роналд Куман во Ла Лига, за Хетафе ова беше трета победа во петтиот меч.