Управата на Барселона ги прафатила условите на агентот на Лаутаро Мартинез и трансферот се очекува да биде реализиран во летниот преоден рок.

Според медимуте во Шпанија, Барселона прифатила да му плаќа на Мартинез 16 милионо евра годишно а да потпише договор за пет сезони со играчот на Интер кој во оваа сезона постигна 16 голови на 31 натпревар.

Непозната е сумата која ќе треба да му ја плати Барселона на Интер а се шпекулира дека износот ќе биде од 120 до 145 милиони евра.

За Мартинез интерес има и од Реал Мадрид и од Челси.