Валверде посакува нов централен бек во зимскиот преоден рок кој ќе го заземе местото на Самуел Умтити кој поради низа повреди не може да се врати во ритам.

Марка е повикува на изор од италијанскиот весник „Ла Национе“ според кој упрвата на „Каталоцните“ е заинтересирана за ангажман на дефанзивецот на Фиорентина, Никола Миленковиќ.

Српскиот репрезентативец има договор со „Виолетовите“ до 2020 година а предходно се поврзуваше со транфер во Англија.