Рафаел Бенитез го напушти кинескиот клуб  Далијан Јифанг, и се враќа во Европа. како што тврди „Мирор“, тој ќе седне на клупата на Селтик.

Шкотскиот фудбалски великан е во криза, во името на Бенитез гледаат тренер кој ќе им ја спаси сезоната, Селтик по 22 кола во шкотската Премиер лига се наоѓа на второто место со дури 23 бода помалку од лидерот Ренџерс но има и три натпревари помалку.