Рафаел Бенитез тргна со победа во Кина, на првиот меч со новиот клуб Далијан Јифанг кој победи во меч од 16 коло во првата лига.

Бенитез со својот нов  клуб го победи Хенан Јиан со 3-1, по низата порази на Далијан Јифанг ова е прва победа  за екипата. Шпанскиот тренер неодамна потпиша договор со овој клуб од Кина за плата од 12 милиони евра годишно.