Шпанскиот фудбалски стратег и менаџер на Њукасл Рафаел Бенитез, конечно реши да стави
крај на авантурата во Северна Англија.

Според англиските медиуми Бенитез по последна средба со сопственикот Мајк Ешли,
објави дека нема да го обнови договорот со тимот кој го водеше минатата сезона во Премиер лигата.

Следната дестинација на Бенитез ќе биде Кина. Името на тимот шпанскиот стратег сеуште не го објавува се до официјалната промоција