Мухамед Бешиќ се враќа во Унгарија.
Последен пат играше во дресот на Шефилд Јунајтед на 25 јануари 2020 година во ФА купот

„Поранешниот“ репрезентативец на БиХ, Мухамед Бешиќ (28), чиј договор со Евертон истекува на крајот на сезоната, најверојатно ќе се врати во клубот за кој играше пред седум години – Ференцварош.

Пред точно седум години, Бешиќ стана познат по тоа што играше за националниот тим на Светското првенство во Бразил, а потоа следеше трансфер во Евертон, каде што тој не играше. Во основа, тој помина време на позајмица, а последен пат кога играше во дресот на Шефилд Јунајтед беше на 25 јануари 2020 година во ФА купот.