За прв пат во историјата на Турција, сите тројца великани (Бешикташ, Галатасарај и Фенербахче) имаа шанса да станат шампиони до последното коло, но Бешикташ успеа да ја одбрани предноста на врвот на табелата. Галатасарај има ист број на поени како Бешикташ, но го реши меѓусебниот однос заради голот во гости. На стадионот Бешикташ беше 2:0 за домаќините, додека на стадионот Галатасарај беше 3:1 за домашниот тим.

Ништо помалку напнато не беше  на денешните натпревари. Бешикташ поведе со 1:0 на гостувањето кај Гезтепе со голот на Вида по корнер, но Алпаслан Озтурк израмни и на полувреме се замина со 1-1. Во исто време, Галатасарај губеше од Јени Малатијаспор со 1-0, како и Фенербахче од Кајзериспор.

Сепак, Галатасарај го сврте резултатот во своја полза до 60. минута и привремено го презеде врвот на табелата. Тоа беше дополнително предупредување за Бешикташ кој потоа мораше да постигне гол за да се врати на првото место. Тоа успеа да го стори во 69-та минута кога Рахид Гезал реализираше пенал и со тоа постигна гол достоен за титулата, прв за Бешикташ по 2017 година.

Галатасарај на крајот победи со 3-1, а Фенербахче со 2-1, но ниту едното ниту другото не беше доволно за ниту една титула.