Шпанскиот репрезентативец, Марко Асенсио најверојатно нема да игра фудбал до крајот на оваа сезона која сеуште не е официјално започната. Повредата на левото колено која ја преживеа на контролниот дуел со Арсенал е сериозна потврдија од кралскиот клуб.

„По направените тестови ве информираме дека на нашиот играч Марко Асенсио му е сиагностицирано киење на лигаментот на левото колено и има оштетувања на менискусот. Играчот деновиве ќе биде опериран.“ – соопштија од Реал Мадрид.

Поради повредата на Асенсио можно е најавениот трансфер на Себалјос во Арсенал да биде откажан.