Порто и Лидс Јунајтед  се двата клуба кои преговараат со Џанлуиџи Буфон, легендата на Италијанскиот фудбал е на раскрсница, Португалија  или Англија.

Порто бара замена за Икер Касиљас па се решил за Буфон кој има 41 година. Поранешниот голман на Јувентус  и Парма е желба  и на Лидс Јунајтед каде настапува макеоднскиот репрезентативец Езџан Алиоски. Според „ Corriere della Sera“ желбата на Буфон е сепак Англија и Лидс  Јунајтед.