Европскиот шампион, Челси ќесе бори со подобриот од дуелот на Ал Хилал и Ал Џазира-Окланд Сити, во полуфиналето од Светското клупско првенство.

Денеска беше реализирана ждрепката за натпреварувањето кое ќе се одржи од 3 до 12 февруари во Обединетите Арапски Емирати.